Co mají společného fluorescence, minerály či DNA? 

Nejen to se mohli dozvědět účastníci první Fluorescenční noci roku 2024, víkendového soustředění pro mladé lidi se zájmem o biologii a přírodní vědy. Zároveň si mohli prohlédnout i přístroje společnosti Edvotek. 

Tématem celé akce bylo „GEO“.

Jedním bodem programu byla i má přednáška z oblasti molekulární biologie, kde jsem se věnoval faktorům poškozujícím DNA. Diskutovali jsme o vlivu UV záření a různých chemikálií, které mohou způsobit mutace v DNA a mít tak potenciálně negativní účinky na živé organismy. 

Dalším tématem, kterému jsme se v rámci přednášky věnovali, je mapování genomů a sekvenování DNA. Účastníci měli možnost se dozvědět, jak fungují metody sekvenace DNA ale i to, jak se sekvence v laboratoři odečítala „ručně“ před automatizací sekvenace.  

Zájemci zároveň měli jedinečnou příležitost seznámit se s moderními výukovými přístroji Edvotek. Jedním z přístrojů, který si mohli studenti osahat a prohlédnout, je i integrovaný elektroforetický systém EDGE, díky kterému si mohli i prohlédnout skutečný elektroforetický gel se vzorky DNA z jedné z dostupných úloh.  

Stejné úlohy a přístroj, které mohli studenti v rámci přednášky vidět, můžete využívat i u vás na škole. Systém EDGE nabízí učitelům a studentům možnost vyzkoušet si postupy a metody práce s DNA používané při skutečném vědeckém výzkumu přímo ve třídě či ve školní laboratoři.   

V případě zájmu neváhejte a napište mi!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *